Aktivnosti i uspjesi naše Škole u siječnju i veljači

Autor: Melita Golubić, 18. 2. 2015.

Ovu su godinu učenici i profesori Obrtničke škole Koprivnica započeli veoma aktivno i uspješno:

učenici su sudjelovali na Svjetskom juniorskom prvenstvu u slastičarstvu, bojali su i uređivali učionice, sudjelovali u pjesničkoj karavani Put riječi i na Info danuu prostorima Sveučilišta Sjever, pripremali se za odlazak na mobilnost u sklopu školskog Erasmus + projekta mobilnosti Praksa u Velenju, a Nastavničko vijeće Škole dobitnik je priznanja "Ponos Hrvatske 2014.".

Kako bi i medije upoznala sa svojim aktivnostima i planovima, Škola je 9. siječnja za novinare lokalnih medija organizirala novinsku konferenciju. Na konferenciji je stručni učitelj Škole Vedran Beg najavio odlazak učenika i mentora Škole na Svjetsko juniorsko prvenstvo u slastičarstvu u Rimini; profesor Danijel Lovrenčić izvijestio je prisutne o bojanju i uređivanju učionica koje su tijekom zimskih praznika odradili učenici 3. f razreda (soboslikari i stolari); koordinator novog Erasmus + projekta mobilnosti Praksa u Velenju profesor Saša Seretin upoznao je nazočne novinare s novostima u provedbi projekta, odnosno s informacijama o odabranim učenicima koji će sudjelovati u mobilnosti i provedbi priprema za nju, a ravnatelj Ratimir Ljubić ukratko je izvijestio o radu Udruge u proteklim mjesecima te najavio odlazak predstavnika Škole na svečanu dodjelu priznanja „Ponos Hrvatske 2014.“ koje je dobilo Nastavničko vijeće Škole.

Nakon što su na natjecanju „Interslast 2014.“ u listopadu prošle godine osvojili prva mjesta u svim kategorijama, od 18. do 21. siječnja ove godine učenici Robin Škripač i Kristina Sršić pod vodstvom svoga mentora Vedrana Bega sudjelovali su na Svjetskom prvenstvu u slastičarstvu koje se održavalo u Riminiju. Glavni je zadatak učenicima bio izraditi šest vrsta slastica te šećerne i sladoledne skulpture od najmanje 120 centimetara. Naši učenici, koji su na ovom natjecanju bili najmlađi, nisu se uspjeli izboriti za ulazak među prve tri pobjedničke ekipe od deset ekipa iz različitih zemalja, a konkurencija je zaista bila jaka – nastupile su i ekipe majstora slastičara iz Brazila, Japana, Australije, Francuske i dr.

Za svoj su doprinos i pomaganje potrebitim učenicima profesori i djelatnici Obrtničke škole Koprivnica, koji su osnovali Humanitarnu udrugu „Šegrtsko srce“, dobili priznanje Ponos Hrvatske 2014. Ovo vrijedno priznanje ravnatelju Škole i predsjedniku Udruge Ratimiru Ljubiću svečano je uručeno 1. veljače 2015. godine u zagrebačkom Hypo centru. Od osnutka u veljači 2014. godine Udruga je kupnjom udžbenika, potrebne odjeće i obuće te podmirivanjem troškova sanitarnih liječničkih pregleda, prijevoznih karata i prehrane pomogla 60-ak učenika Škole. Udrugu su osnovali profesori Škole, a svojim su im se donacijama pridružili i koprivnički obrtnici i gradski vijećnici, kao i neke izdavačke kuće. Do sada je „Šegrtsko srce“ prikupilo oko 70 tisuća kuna, a za nabavku navedenoga potrošeno je oko 17 tisuća kuna.

U povodu dobivanja ovoga priznanja, ali i sudjelovanja učenika Obrtničke škole na Svjetskom prvenstvu u slastičarstvu ravnatelju i predstavnicima Škole čestitao je župan Koprivničko-križevačke županije koji je 6. veljače ove godine za njih priredio svečani prijam. Osim župana, prijmu su prisustvovali i zamjenik župana Ivan Pal te pročelnici županijskih odjela.

Zajedno s maturantima Srednje škole i Gimnazije „Fran Galović“ Koprivnica učenici trećih i četvrtih razreda smjera elektrotehničar i tehničar za računalstvo Obrtničke škole Koprivnica u prostorima koprivničkoga Sveučilišta Sjever sudjelovali su na Info danu koji su organizirali Grad Koprivnica, Sveučilište Sjever i Sveučilište Pannonia iz Mađarske. Tom prigodom saznali su kako je sveučilište osnovano, koja mu je vizija i cilj, ali i koje stručne i studijske programe sveučilište nudi te kako se na njih mogu upisati. S nekoliko su im se riječi obratili prorektor Sveučilišnoga centra Koprivnica doc. dr. sc. Mario Tomiša i prorektor za znanstveno-umjetnički rad i međunarodnu suradnju prof. dr. sc. Vladimir Šimović.

Sedmero učenika Obrtničke škole Koprivnica 5. veljače ove godine sudjelovalo je u pjesničkoj karavani Put riječiU suradnji s profesoricama hrvatskoga jezika Srednje škole i Obrtničke škole Koprivnica koprivnička UdrugamaMuze organizirala je ovaj nastup učenika u sklopu programa Blok sat kojem su ciljevi, između ostalih, poticanje interakcije između učenika koprivničkih srednjih škola, promicanje kulture i umjetnosti među mladima te inkluzija mladih u kulturni život grada. Nakon najave svojih profesorica učenici su na sedam odabranih mjesta u gradu (u kafićima Faks, Mojo bar, Stars, Art i Pixel, Gradskoj knjižnici „Fran Galović“ te u Martinovki) čitali svoje autorske ili pjesme njima dragih suvremenih pjesnika te na taj način za poeziju zainteresirali sve prisutne. Na ovim nastupima sudjelovali su sljedeći učenici drugih i trećih razreda zanimanja elektrotehničar i tehničar za računalstvo Obrtničke škole Koprivnica: Sara Martinović, Ivan Kovačić, Uršula Ema Saboliček, Nikola Ferenčić, Matija Stambolija, Alen Kičinbaći i Dario Herceg. Mentorice su im bile profesorice Danijela Vrtiprah i Melita Golubić.

U organizaciji školskih športskih društava Školskog športskog saveza Koprivničko-križevačke županije 13. veljače 2015. godine održalo se Županijsko odbojkaško prvenstvo srednjoškolaca. Domaćin ovoga natjecanja, koje se održavalo u dvorani koprivničke Srednje škole, bila je Obrtnička škola Koprivnica.

Od ekipa mladića na ovom se natjecanju najboljom pokazala ekipa koprivničkoga ŠŠD-a „Gimnazijalac“, koju je vodio profesor Filip Šalamon, a prvo je mjesto u konkurenciji djevojaka osvojila ekipa ŠŠD-a „Gimnazija Križevci“ pod vodstvom profesorice Magdalene Taritaš.