Učenice naše škole sudjelovale u obilježavanju Svjetskog dana nepušenja

Autor: Filip Mamić, 2. 6. 2015.

Povodom Svjetskog dana nepušenja u prostorima Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije 28. svibnja prikazani su rezultati preventivnog projekta "Zajedno protiv pušenja" , te je održana debata učenika srednjih škola u kojoj su sudjelovale i naše učenice Mihaela Jambreković i Petra Novak.

Projekt "Zajedno protiv pušenja" provodio se u sedam srednjih škola Koprivničko-križevačke županije u suradnji sa županijskom Ligom protiv raka i županijskim Zavodom za javno zdravstvo. Cilj projekta Zajedno protiv pušenja je promoviranje zdravog stila života bez ovisničkih oblika ponašanja uz posebni naglasak na pušenje te dugotrajne i kratkotrajne posljedice pušenja. Povodom Svjetskog dana nepušenja u Zavodu se održao završni dio projekta sa prezentacijom odrađenih aktivnosti u školama i debatom okupljenih srednjoškolaca. Obilježavanje Svjetskog dana nepušenja započelo je pozdravnim govorima predsjednice Lige protiv raka, dr.med. Marije Sačer, te domaćina iz Zavoda. Koordinatorica projekta prof. Irena Tišljar prikazala je kratku prezentaciju o štetnim učincima pušenja uz osvrt na anketu u kojoj je sudjelovalo oko 800 srednjoškolaca naše županije. Uslijedila je debata o pušenju koju je pripremila i vodila voditeljica županijskih preventivnih programa i pedagoginja đurđevačke Gimnazije Jasna Horvat Vlahović. Na raspravi je sudjelovalo 30-tak učenika iz svih škola koje su u programu. Raspravljalo se jesu li redoviti pušači ovisnici i koliko znanje i zakonska regulativa utječu na mlade ljude u donošenju stavova za ili protiv pušenja. Učenici su pokazali zainteresiranost za raspravu na navedene teme, aktivnost, uključenost, ali i kreativnost u iznošenju argumenata i obrani teza. Ocjenjivački sud sastavljen od stručnih suradnika škola i članova Lige proglasio je pobjedu afirmacijske skupine koja je branila tezu da su svi redovni pušači ovisnici.

Izvor: http://www.zzjz-kkz.hr/detalji_novosti.aspx?id_novosti=194