Odobren i osmi projekt mobilnosti Obrtničke škole Koprivnica

Autor: Melita Golubić, 27. 5. 2016.

Agencija za mobilnost i programe Europske unije odobrila je i osmi Erasmus+ projekt mobilnosti učenika Obrtničke škole Koprivnica pod nazivom S energijom pametno! te ga po kvaliteti projektnog prijedloga rangirala na prvo mjesto. Ovim će se projektom provesti čak dvije mobilnosti učenika – njih ukupno dvadeset dvoje.

Za ovaj projekt, koji će se provoditi tijekom školske godine 2016. /2017., odobreno je 48 002 eura, a mobilnost učenika odvijat će se u ožujku 2017. g. u radionicama opremljenima suvremenom tehnologijom kakve su našim učenicima u njihovoj sredini nedostupne.

Jednu grupu učenika činit će desetero učenika zanimanja vodoinstalater, plinoinstalater i instalater grijanja i klimatizacije koji će svoju mobilnost provoditi u Frankfurtu u trajanju od dva tjedna. Učenici će praktičnu nastavu odraditi na najmanje dva različita mjesta, a s njima će u pratnji biti i dvoje nastavnika. Partnerska ustanova Školi u ovome projektu je Kroatische Wirtschaftsvereinigung  e. V. koja će osigurati tvrtke i obrte za provođenje praktične nastave na kojoj će sudionici mobilnosti upoznati najnovije metode i tehnike u području plinskih i vodovodnih instalacija, ali i instalacija grijanja i klimatizacije. Budući da Njemačka ima višegodišnje iskustvo u provođenju energetske obnove zgrada, učenici će imati priliku vidjeti kako se postojeće instalacije zamjenjuju novima, energetski učinkovitijima ili kako se u novogradnju implementiraju najnovija tehnološka dostignuća iz područja strojarskih instalacija.

Istovremeno s prvom grupom, u Šolskom centru Velenje trotjednu mobilnost će provoditi i dvanaestero učenika zanimanja elektrotehničar i tehničar za računalstvo. Učenici iz druge skupine tako će se upoznati s održavanjem sustava obnovljivih izvora energije za dobivanje električne energije, njihovom dijagnostikom, ali i mogućim napredovanjima sustava. Sudionici mobilnosti će upoznati i pametne instalacije u kućanstvu, njihovo održavanje, programiranje i upravljanje, programiranje PLC-a i malih sustava automatizacije na najnovijim uređajima koristeći najnovije tehnologije i tehnike koje se koriste u Europskoj uniji i šire.

Upoznajući najnovije tehnologije i tehnike i primjenom već stečenih znanja i vještina tijekom obiju mobilnosti učenici će steći nova znanja, vještine i kompetencije koje će ih učiniti konkurentnijima i nakon završetka obrazovanja – na hrvatskom i europskom tržištu rada. Također, iskustvo Škole pokazalo je da mobilnosti pozitivno utječu i na usavršavanje socijalnih, kulturoloških i životnih vještina.