Aktivnosti učenika i profesora u listopadu

Autor: Melita Golubić, 25. 10. 2016.

• Učenici naše škole i ove godine na Aronia cupu

• U Školi održan stručni skup Sirovojelstvo, veganstvo i vegetarijanstvo – novi trendovi na našim prostorima

• Predstavljanje mogućnosti stipendiranja učenika zanimanja konobar, kuhar i slastičar hotelskoga lanca Valamar

• Uspješno održana radionica učenika i mentorice naše škole na Državnome skupu nastavnika njemačkoga jezika

• U humanitarnoj akciji Šegrtskog srca prikupljeno gotovo četiri tisuće kuna

Učenici Obrtničke škole i ove godine na Aronia cupu

Na Smotri učenika srednjih ugostiteljskih i turističkih škola Aronia cup, koja se održava već četvrtu godinu zaredom s ciljem promidžbe zdrave, alternativne i funkcionalne prehrane, sudjelovali su i učenici 3. h razreda Obrtničke škole Koprivnica.

Pod vodstvom i u pratnji svojih mentora i stručnih učitelja Blaženke Barčanec, Ksenije Sedlanić, Andrijane Manojlović i Vedrana Bega svoje su kuharske i konobarske vještine u pripremi jela na bazi ječma te posluživanju regionalnih piva pokazali učenici Dominik Pokos, Martina Gadanec, Anabella Ištvan Pleskalt i Antonio Tkalčić.

Za nastavnike su tom prilikom organizirani i stručni skup pod istim nazivom, predavanje Ječam od predjela do deserta te kuharska radionica Haute cuisine.

Ova Smotra je dio Stručno-metodičkog praktikuma za 2016. godinu na kojem se nastavnici ugostiteljske struke usavršavaju kroz praktične radionice uz aktivno sudjelovanje.

U Obrtničkoj školi Koprivnica održan stručni skup Sirovojelstvo, veganstvo i vegetarijanstvo – novi trendovi na našim prostorima

Pod okriljem Stručno-metodičkog praktikuma 2016. Obrtnička škola Koprivnica 14. listopada ove godine organizirala je stručni skup i radionicu Sirovojelstvo, veganstvo i vegetarijanstvo - novi trendovi na našim prostorima.

U prvom je dijelu Stručnoga skupa Nada Zlatar Lukavski predstavila Vitamix blender uz kratko predavanje o sirovom načinu prehrane te degustaciju sirovih sokova od povrća i voća, dok je pedagog Škole i profesor povijesti Tomislav Terstenjak održao predavanje o temi Vegetarijanstvo kroz povijest.

U drugom dijelu Skupa održale su se dvije praktične radionice: Mladen Marušić iz Ugostiteljsko-turističkog učilišta Zagreb vodio je radionicu Vegetarijanstvo u visokoj kuhinji, a Vedran Beg iz Obrtničke škole Koprivnica održao je radionicu Sirovojelstvo i veganstvo u školskim okvirima.

Predstavljanja mogućnosti stipendiranja učenika zanimanja konobar, kuhar i slastičar

Učenicima ugostiteljskih zanimanja Obrtničke škole Koprivnica i njihovim roditeljima sredinom listopada lanac hotela Valamar predstavio je mogućnost stipendiranja i zapošljavanja u svojim hotelima u Poreču, Krku, Baški, Rapcu i Dubrovniku. Stipendiju u iznosu od tisuću kuna mjesečno mogu primati učenici zanimanja konobar, kuhar i slastičar s obvezom redovitog pohađanja škole i položene mature u predviđenom roku.

Nakon stjecanja kvalifikacije stipendisti potpisuju ugovor na određeno vrijeme u trajanju od 12 mjeseci kako bi mogli raditi na radnim mjestima pomoćnog kuhara, konobara i slastičara, nakon čega im se otvara mogućnost stalnog zapošljavanja u lancu hotela. Svi zainteresirani ovom su prilikom mogli obaviti informativni razgovor koji je prvi korak prema potpisivanju ugovora o stipendiranju, što je učinilo svih 30-ak prisutnih učenika i roditelja.

Uspješno održana radionica učenika i mentorice Obrtničke škole Koprivnica na Državnome skupu nastavnika njemačkoga jezika

Na poziv Društva nastavnika njemačkoga jezika učenik 4. b razreda Obrtničke škole Koprivnica Igor Cepetić i njegova nastavnica i mentorica prof. Blaženka Abramović na Državnome skupu u Crikvenici, održanome od 14. do 16. listopada ove godine, zajednički su održali radionicu na temu Ritam kao motivator. Inovativne metode učenja i poučavanja uz primjenu nekonvencionalnih metoda.

Interes za ovu radionicu, na kojoj su učenik i njegova profesorica pokazali kako se primjenom kreativnih i nekonvencionalnih metoda može postići veliki uspjeh u vježbanju izgovora, razvoju tečnosti govora i podizanju motivacije, bio je velik. Nastavnici njemačkoga jezika iz cijele Hrvatske oduševljeno su sudjelovali u radu, a uz smijeh i zabavu dobili su i mnoštvo ideja za kreativniju nastavu. U posebnome sjećanju zasigurno će im ostati Igorov nastup s pjesmom Wenn ich geh' s kojom je na talent-šou Max sucht den Superstar 3. lipnja 2016. osvojio visoko peto mjesto u Varaždinu.

Ovime je Obrtnička škola Koprivnica još jednom pokazala da ne stvara samo vrsne stručnjake u pojedinim zanimanjima, već i da nudi kvalitetnu nastavu općeobrazovnih sadržaja.

U humanitarnoj akciji Šegrtskog srca prikupljeno gotovo četiri tisuće kuna

Humanitarna udruga Šegrtsko srce Obrtničke škole Koprivnica i ove je godine organizirala humanitarnu prodaju prigodnih Halloween kolača.

Dekorirani kolači u povodu Noći vještica prodavali su se 27. i 28. listopada od 10 do 11 sati te od 16 do 17 sati po simboličnoj cijeni u glavnom školskom hodniku.

Za dnevne obroke učenika slabijeg imovinskog stanja Obrtničke škole u dva je dana humanitarne akcije prikupljeno 3871 kuna.