Obilježili smo Europski školski sportski dan, Dječji tjedan i Svjetski dan mentalnog zdravlja

Autor: Bruno Antolić, 13. 10. 2016.

Obrtnička škola Koprivnica u svojim je prostorijama organizirala i provela niz aktivnosti i događaja povodom obilježavanja Dječjeg tjedna, Europskog školskog sportskog dana i Svjetskog dana mentalnog zdravlja. Osim navedenog, još valja napomenuti da je održano i predavanje o Domovinskom ratu.

U koprivničkoj srednjoškolskoj dvorani 30. rujna 2016. godine sportskim aktivnostima obilježen je Europski školski sportski dan, a voditelj aktivnosti bio je profesor Goran Rihtarić. Svoje sportske snage u malom nogometu i odbojci odmjerile su ekipe učenika prvog i trećeg razreda Obrtničke škole Koprivnica, zanimanja monter suhe gradnje, ličilac-soboslikar i stolar. Učenici su iskazali veliku motiviranost i želju za sudjelovanjem na ovakvim sportskim događajima.

Nadalje, u sklopu obilježavanja Dječjeg tjedna, 6. listopada 2016. godine u 3. g razrednom odjelu na Satu razrednika održana je radionica na temu "Igra - pravo djece". Učenici su razgovarali o omiljenim igrama u djetinjstvu, a razrednica Sandra Krajina s učenicima je pričala o igrama naših predaka. Svaki učenik je zatim odabrao papir u boji i na njemu napisao koja je njegova omiljena igra. Na kraju sata učenici su samostalno izradili plakat koji se nalazi u matičnoj učionici razreda.

Usto, istoga dana 15 učenika Obrtničke škole Koprivnica iz redovnih razrednih odjeljenja i učenika koji se školuju za zanimanje pomoćni cvjećar zajedno s 15 učenika sedmih i osmih razreda COOR-a "Podravsko sunce" sudjelovalo je na kreativnoj radionici pod nazivom "Cvjetno društvo" uz stručno mentorstvo profesora Marka Potroška kojemu je značajno pomogla pomoćnica u nastavi Marinela Ivanček. Zajedničkim radom učenici su izradili 3D - drvo na plakatu na čiju krošnju je svaki sudionik zalijepio svoj dlan ocrtan na kolaž papiru.

Zatim, 7. listopada 2016. godine, u Obrtničkoj školi Koprivnica održano je predavanje o Domovinskom ratu u sklopu projekta "Promicanje istine o Domovinskom ratu u školama na području Koprivničko-križevačke županije". Predavanje su održali članovi Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata, a predavanje je bilo namijenjeno učenicima prvih razreda trogodišnjih zanimanja i učenicima drugih razreda četverogodišnjih zanimanja.

Naposljetku, povodom obilježavanja Svjetskog dana mentalnog zdravlja, 10. listopada 2016. godine, izradili smo edukativni letak pod nazivom "Dan bez smijeha je propao dan". Letci su se mogli preuzeti na više mjesta unutar Škole koji su stajali pokraj plakata s vicom o obrazovanju i uputom "Za još viceva uzmi letak i usput nauči nešto o mentalnom zdravlju". Letak je sadržavao edukativne informacije o humoru koji je jedan od koraka prema pozitivnom mentalnom zdravlju. Osim toga, nabrojani su i glavni znakovi poteškoća u mentalnom zdravlju, smjernice za razvijanje i/ili održavanje pozitivnog mentalnog zdravlja te informacije kome se učenici mogu obratiti ukoliko im je potrebna pomoć. Tom prilikom uzeto je 200 letaka.