U SKLOPU 23.GALOVIĆEVE JESENI ODRŽAN KNJIŽEVNI SUSRET U ŠKOLSKOJ KNJIŽNICI

Autor: Ljiljana Mraz, 3. 11. 2016.

U sklopu obilježavanja 23. Galovićeve jeseni u petak 28. listopada 2016. u 12 sati u školskoj knjižnici Obrtničke i Srednje škole održan je književni susret s književnicima Peterom Šulejem i Milanom Frčkom. Susret je organizirao Podravsko-prigorski ogranak Društva hrvatskih književnika u suradnji sa Srednjom i Obrtničkom školom Koprivnica te su na njemu sudjelovali učenici i nastavnici obiju škola.

Peter Šulej je suvremeni slovački književnik, utemeljitelj i urednik izdavačke kuće Drewo a srd, glavni urednik časopisa o suvremenoj kulturi i umjetnosti Vlna, izvršni direktor međunarodnog festivala poezije Arspoetica te pjesnik i prozaist. Ovom prilikom predstavio je dio svoje suvremene poezije čitajući na slovačkom, dok su okupljeni mogli pratiti prijevod na hrvatski.

Milan Frčko je Koprivničanac koji je objavio šest zbirka poezije, a do sada je održao i više od dvadeset samostalnih izložbi slika. Na ovom susretu učenicima je predstavio svoju zbirku pjesama Pred špiglom kojom je 2012. g. osvojio prvu nagradu Fran Galović za najbolje djelo zavičajne tematike.

Autori su tako pružili neobični spoj suvremenog i tradicionalnog, stranog i domaćeg te odgovorili na razna pitanja učenika i nastavnika. Peter Šulej govorio je o uskoj povezanosti svog pisanja s glazbom, društvom, povijesti i umjetnosti te je istaknuo važnost čitanja i praćenja događaja u svijetu kako bismo poznavali svijet u kojem živimo. Milan Frčko svojim je pjesmama slikovito dočarao domaći kraj i običaje te pokazao kajkavštinu u modernom izričaju.