MOBILNOST PRAG

• šk. god. 2018./2019.
  • mjesto: Prag, Češka
  • trajanje: lipanj 2018. - lipanj 2019.
  • trajanje mobilnosti: 10. - 30. 3. 2018.
  • partnerska ustanova: Akademie remesel Praha (Stredni skola technicka), Prag, Češka
  • sudionici:
    • 16 učenika zanimanja elektromehaničar, elektroinstalater, elektroničar-mehaničar, plinoinstalater, vodoinstalater, instalater grijanja i klimatizacije, monter suhe gradnje, ličilac-soboslikar ili stolar
    • 2 nastavnika u pratnji
  • koordinator mobilnosti: Danijel Lovrenčić, struč.spec.ing.građ.
  • broj projekta: 2018-1-HR01-KA116-047152

O MOBILNOSTI U PRAGU

U sklopu desetog projekta mobilnosti EUjedinjeni u Obrtničkoj 17 učenika iz devet trogodišnjih zanimanja (elektromehaničar, elektroinstalater, elektroničar-mehaničar, plinoinstalater, vodoinstalater, instalater grijanja i klimatizacije, monter suhe gradnje, ličilac-soboslikar i stolar) u ožujku 2019. g. obavljali su trotjednu stručnu praksu u Pragu u partnerskoj ustanovi Akademie remesel Praha (Stredni skola technicka). Praksu su obavljali od 10. ožujka do 30. ožujka 2019. godine.

Učenici elektrogrupe predmeta radili su vježbe na kućanskim instalacijama, vježbe s izmjeničnim tipkalima, senzorom pokreta, elektromotorima te elektroničkim sklopovima i komponentama. Također su posjetili sajam na kojem su mogli vidjeti novitete i tehnološki napredak iz područja elektrotehnike, dvije tvrtke od kojih se jedna bavi testiranjem izolatora i opreme za promatranje meteoroloških pojava, a druga izradom kabela za dalekovode te Muzej energetike u kojem su upoznali tehnologiju koja se koristila u povijesti kada je Prag dobio prvu energetsku mrežu.

Učenici strojarske grupe predmeta izrađivali su instalacije od polipropilenskih cijevi, bakrenih cijevi te bakrene spojnice. Također su postavljali grijaća tijela i mijenjali sanitarnu opremu. Učili su postupke zavarivanja čeličnih cijevi na simulatoru zavarivanja te aparatima za zavarivanje. Posjetili su i tri tvrtke s područja strojarstva gdje su radili vježbu spajanja vodovodnih instalacija, upoznali novitete iz područja grijanja, hlađenja i ventilacije te novitete u području kupaonske i sanitarne opreme.

Stolari su pomoću stolne kružne pile, ravnalice i debljače izrađivali masivni stol od jelovine, ormar od iverice i vrata od masivnog drva.

Učenici zanimanja ličilac-soboslikar imali su zadatak pripremiti mineralnu podlogu za izvedbu dekorativnih obojenja i tapetiranje učionice, izvesti dekoraciju imitacije mramora, dekoraciju pomoću šablone i obojiti predmetni uzorak prema zadanoj ton-karti. Posjetili su stručnu tvrtku u kojoj su upoznali novitete u izradi raznih dekorativnih tehnika na mineralnim i drvenim podlogama.

Učenik zanimanja monter suhe gradnje izrađivao je stepenasti spušteni strop od gips-kartonskih ploča uz pomoć učenika partnerske ustanove – od izrade troškovnika do pripreme za bojanje. Posjetio je i trgovački centar gdje se upoznao s raznim načinima izrade spuštenih stropova od gips-kartonskih ploča.

U slobodno vrijeme tijekom cijele mobilnosti učenicima su bila organizirana razna društvena i kulturološka događanja. Na raspolaganju im je bila sportska dvorana u kojoj su učili elemente rukometa uz nastavnika tjelesnog te igrali nogomet i stolni nogomet. U Pragu su posjetili razne znamenitosti uz pratnju stručnog vodiča: Trg sv. Vjenceslava, Katedralu sv. Vida, Astronomski sat, Lennonov zid, Barutanu, Karlov most, Petrino Brdo, Tehnički muzej te Zoološki vrt. Posjetili su gradove Brno, Karlovy Vary, Kutna Hora, Česky Krumlov i Karlštejn. Smješteni su bili u hotelu Monika u kojem su imali doručak i ručak, a u školskoj kuhinji ručak za vrijeme radnog tjedna, dok im je vikendima prehrana organizirana u mjestima koja su posjećivali. Tijekom mobilnosti komunicirali su na engleskom, ali i na češkom jeziku za koji su pohađali sate pripreme prije odlaska na mobilnost.

Projektni tim čine sljedeći nastavnici:

Martina Klasan - predstavnica pedagoške službe i predavačica pedagoško-kulturoloških priprema

Emil Golub - nastavnik struke i razrednik 3. d razreda

Saša Seretin - nastavnik struke

Danijel Lovrenčić - projektni koordinator, nastavnik struke i razrednik 3. f razreda

Melita Golubić - odnosi s medijima

Petra Sočev Aščić - predavačica priprema iz češkog jezika

Dijana Franjo-Čordaš - nastavnica struke i razrednica 3. i razreda

Ljiljana Mraz - školska projektna kordinatorica

Dubravka Jakupec -  predavačica priprema iz računalstva

Pripreme će se održavati prema sljedećem rasporedu. Isti možete preuzeti iz dolje priloženih dokumenata.

Ukoliko dođe do kakvih promjena, učenici će na vrijeme biti obaviješteni.