Županijsko stručno vijeće za voditelje školskih preventivnih programa Koprivničko-križevačke županije

Autor: Viktorija Erjavec, 2. 12. 2013.

Naša je Škola dana 2.12.2013. bila domaćin Županijskog stručnog vijeća za voditelje preventivnih programa osnovnih škola, srednjih škola te Učeničkog doma Koprivničko-križevačke županije.

Ponedjeljak 2.12.2013. bio je rezerviran za okupljanje voditelja školskih preventivnih programa osnovnih škola, srednjih škole te Učeničkog doma Koprivničko-križevačke županije u Obrtničkoj školi na Županijskom stručnom vijeću. Ovom su se stručnom skupu odazvali i drugi stručni suradnici, koji usko surađuju u provođenju školskih preventivnih programa.

Na samom se početku okupljenima obratio zamjenik župana Koprivničko-križevačke županije i predsjednik županijskog Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe droga  g. Ivan Pal, koji je iskazao svoje zadovoljstvo dosad realiziranim programima te potrebu nastavka dobrog rada u području prevencije, kako bi u dijelu ovisnosti došlo do smanjenja ovisnika. Okupljene je pozdravio i domaćin, ravnatelj Ratimir Ljubić. Moderatorica stručnog skupa je bila županijska koordinatorica školskih preventivnih programa i zamjenica predsjednika županijskog Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe opojnih droga Jasna Horvat-Vlahović.

Dnevni red prvog, zajedničkog dijela stručnog skupa bio je sljedeći:

1. Izvješće sa sastanka predsjednika županijskih povjerenstava za suzbijanje zlouporabe droga održanog u Zagrebu 15.11.2013. i sa sastanka Povjerenstva za suzbijanje zlouporabe droga Koprivničko-križevačke županije održanog u Koprivnici 28.11.2013. (Jasna Horvat Vlahović, prof.mentor),

2. Izvješće sa stručnog skupa "Uloga voditelja županijskih stručnih vijeća za školske preventivne programe u pripremi i provedbi nastavnog plana i programa zdravstvenog odgoja održanog od 21.-24.10.2013. u Novalji (Viktorija Erjavec, mag.soc.paed. i Jelena Šimek, mag.paed. et soc.)

2.Sintetski kanabinoidi (Igor Bukovčan, PU Koprivničko-križevačka),

4. Nacionalni program prevencije ovisnosti za djecu i mlade u odgojno-obrazovnom sustavu te djecu i mlade u sustavu socijalne skrbi za razdoblje od 2010. do 2014. (Jasna Horvat Vlahović, prof.mentor),

5. Pravilnik o načinu postupanja odgojno-obrazovnih radnika školskih ustanova u poduzimanju mjera zaštite prava učenika te prijave svakog kršenja tih prava nadležnim tijelima (Jasna Horvat Vlahović, prof.mentor).

U drugom su se dijelu voditelji školskih preventivnih programa osnovnih škola zadržali u jednoj grupi, dok su voditelji školskih preventivnih programa srednjih škola i Učeničkog doma okupili u drugoj grupi.
Moderatorice drugog dijela stručnog skupa bile su voditeljica za preventivne programe osnovnih škola Jelena Šimek, mag.paed. te voditeljica za preventivne programe srednjih škola i Učenički dom Viktorija Erjavec, mag.paed.soc.

Prezentaciju Školskog preventivnog programa u drugom dijelu osnovnoškolskim voditeljima održale su Elvira Kiš Miklečić, dipl.soc.radnik i Branka Lazor, dipl.pedagog iz OŠ Ljudevita Modeca Križevci te Katarina Đurinović, mag.paed. et educ.philol.croat. iz OŠ Ivan Lacković Croata Kalinovac.
Srednjoškolskim voditeljima je Irena Tišljar, prof. biologije i kemije iz uloge koordinatorice projekta "Zajedno protiv pušenja" predstavila projekt i njegov hodogram aktivnosti predviđen za tekuću školsku godinu.

Zajednički zaključci proizašli iz ovog susreta daljnje su smjernice voditeljima u radu.

Zahvaljujemo g. Palu na podršci, g. Ljubiću na gostoprimstvu i okrijepi koju je osigurao za sudionike stručnog skupa, svim izlagačima i sudionicima.

Viktorija Erjavec, mag.paed.soc.