Budi cool-budi tolerantan

Autor: Viktorija Erjavec, 19. 11. 2012.

U petak 16.11.2012. učenici naše Škole obilježili su za vrijeme velikih odmora i u prijepodnevnoj i u popodnevnoj smjeni Svjetski dan tolerancije, koji se obilježava upravo tog datuma.

„Ne hodaj iza mene, možda te neću voditi.
Ne hodaj ispred mene, možda te neću slijediti.
Jednostavno hodaj pored mene i budi mi prijatelj.“  kaže Albert Camus.
Ne smijemo nikada zaboraviti, da, iako nismo jednaki- nismo ništa bolji. Ni gori. Samo trebamo naučiti koračati jedni pokraj drugih.

Riječ „tolerancija“ koristimo gotovo svakodnevno. No, znamo li što ona sve podrazumijeva? Koliko je tolerancija vidljiva i prepoznatljiva u našim riječima i djelima?

Svatko bi vjerojatno mogao dati neko svoje viđenje što to tolerancija jest, no nekako je uvriježeno mišljenje kako se u vidu tolerancije podrazumijeva poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi.

„Što je tolerancija“ učenici naše Škole mogli su se prisjetiti u petak za vrijeme velikog odmora i u prijepodnevnoj i u popodnevnoj smjeni na našem prvom „štandu“ na glavnom hodniku Škole. Na drugom su „štandu“ učenici ostavljali svoje vlastite poruke tolerancije, dok su na trećem mogli saznati što je potrebno da na kraju školske godine budu možda baš oni kandidirani od strane svog razreda i razrednika za najtolerantniju osobe tekuće školske godine.

Voljeli bismo posebno zahvaliti učenicima na njihovom angažmanu, spremnosti, dobroj volji i druženju oko obilježavanja Svjetskog dana tolerancije.

Učenicima 3C razreda (razrednik prof. Krunoslav Latin) zahvaljujemo što su pripremili prekrasne plakate s temom tolerancije. Učenici 2H razreda (razrednica prof. Glorija Ćorić-Alagić) su u prijepodnevnoj smjeni doprinijeli svojim angažmanom kod „štandova“, dok su učenici 2G razreda (razrednica prof. Sandra Sabol) pomogli oko priprema „štandova“ i također im zahvaljujemo na angažmanu.
Učenice 3A3 razreda (razrednik prof. Slavko Franjo) bile su domaćini na „štandovima“ za vrijeme velikog odmora u popodnevnoj smjeni. Zahvaljujemo i učenici 3E razreda koja je doprinijela u vidu podsjećenja učenika o toleranciji putem razglasa.

Jedno veliko zajedničko hvala ide svima učenicima koji su se odazvali pozivu na ostavljanje vlastite poruke o toleranciji, kao i nastavnicima koji su se također odazvali ovom pozivu.
Želimo svima obilje uspjeha u činjenju tolerancije vidljivom na svakom koraku te ujedno i puno uspjeha svima tijekom školske godine-nadamo se kako će u svakom razredu na kraju školske godine biti puno kandidata za priznanje razreda i razrednika za najtolerantniju osobu ove školske godine.

Pedagoški kutak