"Zajedno protiv pušenja"

Autor: Viktorija Erjavec, 11. 3. 2013.

"Promijeni promjenljivo, prihvati nepromjenljivo i skloni se od neprihvatljivog", rekli bi neki.

Navika pušenja nešto je na što definitivno možemo utjecati, promjenjivo je, a opet ujedno neprihvatljivo za naše zdravlje.

U sklopu Školskih preventivnih programa u našoj se Školi ove školske godine provodi projekt "ZAJEDNO PROTIV PUŠENJA". Liga protiv raka Koprivničko-križevačke županije pokretač je projekta, a uz našu Školu, u provođenje istog uključeno je još nekoliko srednjih škola naše županije.

U studenome i prosincu 2012. u sklopu projekta provedena je anketa među učenicima prvih i trećih razreda o tome puše li, koliko često, gdje i sl. Ankete su obrađene, a rezultate planiramo predstaviti kako učenicima, tako i nastavnicima u mjesecu svibnju, zadnji dan kojeg se i diljem svijeta obilježava Svjetski dan borbe protiv pušenja. No, već sada možemo reći kako je postotak pušača među učenicima velik i vrlo zabrinjavajuć. Dobiveni će nam rezultati biti dobra pozadina za daljnju senzibilizaciju učenika o štetnosti pušenja, mogućim neželjenim posljedicama.

Dana 7.ožujka 2013. održana su dva edukativno-preventivna predavanja o zdravstvenim posljedicama pušenja u našoj Školi. Predavanjima su prisustvovali predstavnici prvih i trećih razreda te 2G razred. Doktorica Marija Sačer, predsjednica Lige protiv raka Koprivničko-križevačke županije i doktor Željko Odobašić govorili su o uzročno-posljedičnoj povezanosti pušenja i malignih bolesti. Pozornost, zainteresiranost te pitanja naših učenika dokaz su kako je predavanje postiglo svoj cilj- informacijama se doprlo do predstavnika razreda, a tijekom radionica, koje u sklopu projekta još predstoje u prvim i trećim razredima i u koje će se predstavnici aktivno uključiti,  usvojene će informacije predstavnici podijeliti sa svojim prijateljima iz razreda.

Dragi učenici, dragi svi vi koji ne možete "odoljeti" duhanu-promislite, vi ste ti koji vodite brigu o svojem zdravlju. Čuvajte ga. Dovoljno je negativnih čimbenika koji sami po sebi na neki način ugrožavaju život-nemojmo si ga još i sami ugrožavati.

Upamtimo: tijelo je jedino mjesto u kojem sigurno moramo živjeti. Čuvajmo ga!

Pedagoški kutak