Obilježili smo Mjesec borbe protiv ovisnosti

Autor: Bruno Antolić, 16. 12. 2016.

Obrtnička škola Koprivnica nizom aktivnosti obilježila je Mjesec borbe protiv ovisnosti u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca 2016. godine.

Dakle, svake godine u navedenome razdoblju obilježavanje se provodi s ciljem upozoravanja učenika na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti.

Početkom obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti naše učenice i učenici prisustvovali su predavanju dr. Sakomana u Kinu Velebit. Naime, dr. Sakoman vodeći je stručnjak na području prevencije ovisnosti. Zatim, u suradnji s Klubom mladih Gradskog društva Crvenog križa Koprivnica i Policijskom upravom Koprivničko-križevačkom održana je aktivnost „pijane naočale“ u hodniku Škole. Cilj aktivnosti bio je preventivno djelovati na učenice i učenike srednjih škola po pitanju konzumiranja alkohola i alkoholizma.

Nadalje, u nekoliko razrednih odjela organizirano je predavanje kojeg su održali Robert Šarec, policijski službenik za prevenciju, i Ivana Šeničnjak, kontakt policajka. Interaktivna predavanja fokusirala su se na sintetičke kanabinoide. Učenici su putem predavanja dobili važne informacije o opasnostima takozvanih „legalnih“ droga. Usto, spomenuti službenici Policijske uprave Koprivničko-križevačke održali su predavanja učenicama i učenicima koji polaze nastavu prema TES programu o sigurnosnim opasnostima društvenih mreža te mogućem razvijanju ovisnosti o internetu.

Isto tako, u sklopu Produženog stručnog postupka svi učenici koji polaze nastavu prema TES programu nizom radionica raspravljali su o ovisnostima kao ugrozama za normalno svakodnevno funkcioniranje.

Naposljetku, učenik Antonio Tkalčić iz 3. h razrednog odjela, uz pripremu i pomoć stručnog mentora, kao vršnjački edukator osmislio je i održao radionicu na temu prevencije ovisnosti u nekoliko prvih razreda. Radionica je između ostalog imala naglasak na opasnostima alkoholizma i vršnjačkog pritiska. Osim toga, učenike je upoznala sa strategijom odgovornog pijenja te kroz vršnjačku potporu ohrabrila za moguće kreiranje ispunjenog dana bez uporabe sredstava ovisnosti.

Pedagoški kutak