> ERASMUS +

ID Obrtnička škola Koprivnica: E10024316

O ERASMUSU U OBRTNIČKOJ

Obrtnička škola kontinuirano provodi projekte mobilnosti od 2009. g. kada je Hrvatskoj pružena prva mogućnost sudjelovanja u programima mobilnosti Europske unije i to u sklopu Programa za cjeloživotno učenje (Leonardo da Vinci) te kasnije u sklopu Erasmus+ programa (2014.-2020. i 2021.-2027.). Mobilnost u ovom kontekstu predstavlja stručnu praksu učenika ili stručno usavršavanje nastavnika u inozemstvu. Prilika je to za nova životna iskustva, nova stručna znanja, jačanje jezičnih vještina i zanimljiv dodatak životopisu, a sve uz financijsku potporu Europske unije. U Obrtničkoj školi učeničke mobilnosti najčešće traju 21 dan, a nastavničke dva tjedna.

Zahvaljujući ranom početku i iskusnim i marljivim nastavnicima, Obrtnička škola Koprivnica bila je jedna od prve dvije škole u Hrvatskoj koje su 2015. g. primile Povelju za mobilnost u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju za razdoblje 2015.-2020. Povelja je priznanje ustanovama koje su bile dokazano uspješne u organizaciji visokokvalitetne mobilnosti učenika i osoblja u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju.

Nakon sedmogodišnjeg razdoblja programa Erasmus+ započelo je novo programsko razdoblje od 2021. g. do 2027. g.  Novim se Erasmus+ programom na europskoj razini nastoje ostvariti veća uključivost osoba s manje mogućnosti te očuvanje okoliša i održivost, a među važnim su ciljevima Programa i potpora digitalnoj tranziciji u europskom obrazovanju te pomoć u izgradnji europskog prostora obrazovanja. U sklopu novog programa Obrtnička škola nastavila je sa svojim uspješnim djelovanjem dobivanjem Erasmus+ akreditacije u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju i ocjene izvrsnosti već u prvoj godini natječaja (2021. g.) za cijelo novo programsko razdoblje.

Od 2016. g. Škola provodi dolazne mobilnosti te prima učenike iz inozemstva na stručnu praksu i nastavnike na stručno usavršavanje. Redovito nas posjećuju učenici iz partnerskih ustanova iz Slovenije, Francuske i Švedske koji svoju praksu obavljaju u radionicama u sklopu Škole ili kod naših vanjskih suradnika - u STS d.o.o., Slatkim Delicijama, Podravki, TM elektroinstalacijama ili AC Bedeković.

Za projekte mobilnosti u Obrtničkoj školi od srpnja 2022. g. zadužena je školska Erasmus+ koordinatorica Ana Borko, nastavnica prehrambene grupe predmeta. Školsku koordinatoricu može se kontaktirati na adresu e-pošte mobilnost.obskc@gmail.com.

Na projektima mobilnosti u Obrtničkoj školi od 2009. g. radi Ljiljana Mraz, koja je od početka 2018. g. do lipnja 2022. g. obavljala poslove školske Erasmus+ koordinatorice. U svibnju 2022. g. Ljiljana Mraz na godinu je dana imenovana Erasmus+ ambasadoricom u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju za Hrvatsku. Od početka 2023. g. članica je Erasmus+ Radne skupine za strukovno obrazovanje te je kao vanjska suradnica Agencije za mobilnost i programe EU zadužena za kvalitetniju provedbu projekata mobilnosti u strukovnom obrazovanju. Za upite i pomoć u vezi provedbe Erasmus+ KA1 projekata u strukovnom obrazovanju kontaktirajte je na mraz.ljiljana@gmail.com. Tijekom školske godine 2019./2020. veći dio poslova školskog koordinatora obavljao je Danijel Mustafa, a tijekom 2023. g. pomoćnica u provedbi Erasmus projekata bila je Petra Kušević, stručna suradnica socijalna pedagoginja.

Sudionici mobilnosti mogu učiti jezik zemlje mobilnosti uz pomoć besplatne mrežne platforme Europske unije EU Academy.

Za više o provedbi europskih projekata u Obrtničkoj školi zapratite Facebook stranicu Projekti Obrtničke škole Koprivnica, saznajte kako izgledaju naše mobilnosti i naučite nešto novo!

PARTNERSKE USTANOVE

Erasmus+ projektni partneri naše škole od 2009. g. do 2023. g. bili su sljedeći:

SLOVENIJA

UJEDINJENO KRALJEVSTVO VELIKE BRITANIJE I SJEVERNE IRSKE

1. Leicester College, Leicester, UK

ABOUT US

OBRTNIČKA ŠKOLA KOPRIVNICA is a vocational school in Koprivnica, northwestern Croatia. The school has around 500 students aged 14-18 and around 100 teachers. This is a secondary school where students are educated in the fields of electrical engineering, computing, mechanical engineering, catering industry, food industry, woodworking, personal services and construction. The school is mainly a three-year vocational school (students proceed to labour market after finishing school) with only two four-year professions that can proceed to university (technician in electrical engineering and computing technician). Besides these, each year five to ten students with special needs enrol to become assistant cooks and confectioners/ house and woodwork painters or florists.

In the year 2016 Obrtnička škola celebrated its 130th anniversary. During its whole existence, the school has had a good reputation in the local community. It has successfully participated in many projects in the region and received many awards from local and state institutions. Students of Obrtnička škola often have excellent scores at various competitions, including state competitions.

The school is active in various European projects and has been organizing mobilities continuously since 2009. This has been recognized in 2015 when the school was awarded Erasmus+ VET Mobility Charter. In 2021 the school has been awarded Erasmus+ accreditation in vocational education and training and from 2022 has got an Erasmus ambassador for VET Ljiljana Mraz.

Erasmus+ contact:

• Ms. Ana Borko, Erasmus + project coordinator