On-line istraživanje s maturantima o psihološkim aspektima polaganja državne mature i upisa na fakultete.

Autor: Danijel Mustafa, 17. 1. 2014.

Učilište Algebra u suradnji s Društvom za psihološku pomoć (Centrom za djecu, mlade i obitelj „Modus“) i Portalom mojamatura.net provodi on-line istraživanje s maturantima o psihološkim aspektima polaganja državne mature i upisa na fakultete.

Istraživanje ima za cilj ispitati psihološko stanje maturanata vezano za državnu maturu jer je činjenica kako na uspješnost polaganja bilo kakvih ispita (pa tako i ovih) utječu i motivacijski faktori, percepcija situacije, percepcija osobnih resursa te faktori stresa.

Istraživanje je osmišljeno u dvije etape.

Prva etapa provodi se u sada (period u kojem je aktualan proces donošenja odluka i u kojem će većina maturanata intenzivnije osvijestiti činjenicu polaganja mature). U toj se etapi ispituje nekoliko područja: informiranost maturanata, izvori informacija, način donošenja odluka i motivacijski faktori, procjena vlastitih kapaciteta i izvora stresa, kao i načini pripremanja za polaganje ispita državne mature.

Druga etapa provest će se u vrijeme samih ispita (svibanj/lipanj) te će se tada pomoću skala procjene ispitivati razina i znakovi stresa (kognitivni, emocionalni, fiziološki i ponašajni).

Upitnik je dostupan na linku http://drzavnamatura.hr/matura-stres/.

Kako bi se učenici motivirali na sudjelovanje, ispitanici u istraživanju mogu osvojiti i vrijedne nagrade: Microsoft XBOX, 360Samsung  GALAXY Tab 3 i Pripreme za državnu maturu.

Rezultati istraživanja koristit će se za informiranje sadašnjih i budućih maturanata i zainteresirane stručne javnosti, a među kolegama iz Društva za psihološku pomoć postoji i inicijativa za osmišljavanje psihosocijalnog programa osnaživanja i edukacije o strategijama suočavanja sa stresom.

Molimo Vas da, ukoliko opisano istraživanje smatrate korisnim i relevantnim, informaciju proslijedite kolegama u školama kako bi maturante potaknuli na sudjelovanje.

Vjerujemo kako će rezultati istraživanja biti vrijedni za sve koji se bave populacijom maturanata i problemima polaganja državne mature.

Unaprijed zahvaljujemo!

Klaudija Šarkanj, prof. psihologije