Učenici Obrtničke škole Koprivnica virtualno ugostili Nikolu Poljaka

Autor: Dubravka Jakupec, 21. 4. 2023.

U sklopu projekta STEAMOVCI čitaju SEAMOVCE  20. travnja 2023. godine učenici 2.b razreda Obrtničke škole Koprivnica pod vodstvom prof. savjetnice za Hrvatski jezik mr. sc. Danijele Vrtiprah virtualno su ugostili najpametnijega Hrvata – steamovca  izv. prof. dr. sc. Nikolu Poljaka.

Susretu su se pridružili i učenici 3.f razreda Gimnazije Josipa Slavenskog iz Čakovca pod vodstvom profesorice izvrsne savjetnice Vedrane Močnik.

Na samome početku susreta učenici iz Čakovca predstavili su Nikolu Poljaka. Nikola Poljak je steamovac, profesor fizike na Prirodoslovno-matematičkomu fakultetu u Zagrebu, radi za međunarodnu organizaciju CERN (Council for Nuclear Research) i najinteligentniji je Hrvat s IQ od 182. Istaknuto je da Nikola Poljak stvara slikovnice za djecu koje obuhvaćaju teme iz fizike – nuklearnu fiziku, optiku, toplinu i mehaniku. Napisao je i slikovnicu Fizika za djecu – ABC fizike koja donosi abecedu fizike. Cilj slikovnica je približiti i olakšati fiziku djeci.

Učenici obiju škola imali su priliku razgovarati s Nikolom Poljakom. Razgovor se uglavnom doticao tema kao što su stvaranje slikovnica, umjetna inteligencija, rješavanje problema, znanstveni rad, obrazovanje, čitanje, putovanja i osobni život. Susret je vodio učenik Obrtničke škole Koprivnica Petar Šarec.

Bilo je interesantno iz prve ruke čuti kako je to biti steamovac – raditi na važnim projektima iz fizike i stvarati slikovnice za djecu.

Tekst pripremila: mr. sc. Danijela Vrtiprah