Mobilnost učenika iz područja elektrotehnike i računalstva

OPIS MOBILNOSTI

12. – 25. studenog 2023.

Tomislav Terstenjak

SEVILLA, ŠPANJOLSKA

U periodu od 5.studenog 2023. do 19. studenog 2023. učenici 3.A razreda pohađali su stručnu praksu u aerosvemirskoj kompaniji DRONETOOLS. U pratnji profesorice Dubravke Eršetić koja je i sama sudjelovala u programu praćenja rada, naučili su sklapati i kalibrirati dijelove drona. Prošli su kroz cijeli proces izrade drona od samog početka do potpuno završenog proizvoda koji je spreman za upotrebu i tržište. Naučili su crtati dijelove drona u programima Cut2D i FreeCad. Letjeli su u simulacijskom programu Helix da steknu određene vještine prije letenja pravim dronom. Osim navedenog, nastavnica Eršetić posjetila je srednju školu Salesianos Trinidad gdje je sudjelovala na nastavi i obišla praktikume škole. Slobodno vrijeme proveli su razgledavajući razne znamenitosti Seville poput Metrol Parasol-a ili takozvanih „gljiva“, Muzeja lijepe umjetnosti. Obišli su arenu Plaza de Toros gdje se u ljeti održavaju borbe  s bikovima i Aquarium of Seville gdje su imali priliku vidjeti razne morske životinje. Posjetili su trening centar nogometnog kluba Seville gdje su upoznali legendu hrvatskog nogometa Ivana Rakitića. Obje subote proveli su na izletu gdje su obišli gradove Granadu i Cordobu.

VELEZ MALAGA, ŠPANJOLSKA

KARLSTAD, ŠVEDSKA

Učenici Petar Šarec, Vanja Šalamon i Tristan Horvat, zajedno s pratiteljem Tomislavom Terstenjakom, imali su priliku sudjelovati u nezaboravnom Erasmus putovanju u predivni grad Karlstad, Švedska. Razdoblje njihova boravka protezalo se od 13. studenog do 24. studenog, tijekom kojeg su se ne samo obrazovali, već i istraživali lokalne znamenitosti i kulturu regije.Nastava se održavala u prostorima NTI Gymnasiet Karlstad, a mentor im je bio gospodin Mohammadreza Pakmehr. Tijekom predavanja, učenici su proučavali računalne mreže, topologije računalnih mreža, rad u Blender programu, modeliranje 3D modela i pripremu za print, te korištenje 3D printera. Ova raznolika područja omogućila su im stjecanje širokog spektra znanja iz područja informatike.

U slobodno vrijeme, učenici su istraživali lokalne znamenitosti grada Karlstada, uključujući Brigadmuseum, Löfbergs tvornicu kave i Värmlands Museum. Ovi posjeti doprinijeli su njihovom boljem razumijevanju kulturne i povijesne baštine ovog prekrasnog grada.Prvi vikend su odlučili iskoristiti za posjet Oslu, glavnom gradu Norveške. Tamo su posjetili Oslo Opera House i Povijesni muzej u samom središtu grada. Ova iskustva dodatno su obogatila njihovo putovanje, omogućujući im da usporede različite aspekte skandinavske kulture.