> ERASMUS +
ERASMUS +

Naša koordinatorica na TCA seminaru o strategiji internacionalizacije u Pragu

Na seminaru pod nazivom Thematic seminar focused on European Internationalization Strategy (EIS) within VET Mobility Charter and ECHE, održanom od 6. do 8. lipnja ove godine u Pragu, oko 25 sudionika učilo je o načinima poboljšanja strategije internacionalizacije njihovih ustanova. Internacionalizacija ustanove podrazumijeva namjerni proces podizanja kvalitete obrazovanja u nekoj ustanovi međunarodnim aktivnostima.

Obrtnička škola Koprivnica jedna je od pet hrvatskih nositeljica Erasmus+ Povelje u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju za razdoblje do 2020. g. te je kao takva obvezna imati strategiju internacionalizacije. Zato je predstavnica naše škole Ljiljana Mraz sudjelovala u ovom stručnom usavršavanju uz pomoć sredstava iz programa Erasmus+ Europske unije.

Sudionici seminara bili su iz raznih europskih zemalja, iz strukovnih i visokih škola te nacionalnih agencija zaduženih za programe Europske unije.

Učili su o načinu sastavljanja strategije, o potrebi za njezinim ugrađivanjem u ustanovu, za zajedničkom izgradnjom strategije na temelju stvarnih potreba ustanove i analize načina na koje se one mogu ostvariti uz pomoć internacionalizacije ustanove. Osim toga, ostvarili su nove međunarodne kontakte koji će im pomoći u daljnjem procesu unapređenja svojih ustanova.

O ERASMUSU U OBRTNIČKOJ

Erasmus + je nastavak Programa za cjeloživotno učenje, a provodi se u razdoblju od 2014. do 2020. godine. Obrtnička škola provodi projekte u sklopu ovih programa od 2009. g. kada je Hrvatskoj pružena mogućnost sudjelovanja u programima mobilnosti Europske unije. U školskoj godini 2017./2018. provodi deveti po redu projekt mobilnosti (od devet prijavljenih). Dosada je putem programa Erasmus + i Programa za cjeloživotno učenje praksu u inozemstvu obavljalo 90 učenika Obrtničke škole - stolari, soboslikari, konobari, elektrotehničari, tehničari za računalstvo, kuhari, slastičari, pekari, pomoćni kuhari i slastičari, elektromonteri, elektromehaničari, automehatroničari, vodoinstalateri, plinoinstalateri i instalateri grijanja i klimatizacije.

Obrtnička škola Koprivnica dobitnica je i Povelje za mobilnost u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju do 2020.g. Povelja za mobilnost u SOO-u namijenjena je akreditaciji tijela koja su bila dokazano uspješna u organizaciji visokokvalitetne mobilnosti učenika i osoblja u SOO-u.

Za projekte mobilnosti u Obrtničkoj školi zadužena je školska projektna koordinatorica Ljiljana Mraz koju se može kontaktirati na adresu e-pošte mobilnost.obskc@gmail.com.

Slika: Projekti mobilnosti u Obrtničkoj školi Koprivnica

Više o provedbi europskih projekata u Obrtničkoj školi pogledajte na Facebook stranici Projekti Obrtničke škole Koprivnica.

ABOUT US

OBRTNIČKA ŠKOLA KOPRIVNICA is a vocational school in Koprivnica, northwestern Croatia. The school has around 650 students aged 14-18 and around 100 teachers. This is a secondary school where students are educated in fields of electrical engineering, computing, mechanical engineering, catering industry, food industry, woodworking and construction. The school is mainly a three-year vocational school (students proceed to labour market after finishing school) with only two four-year professions that can proceed to university (technician in electrical engineering and computing technician). Besides these, each year five to ten students with special needs enrol to become assistant cooks and confectioners/ house and woodwork painters or florists.

In the year 2016 Obrtnička škola celebrated its 130th anniversary. During its whole existence, the school has had a good reputation in the local community. It has successfully participated in many projects in the region and received many awards from local and state institutions. Students of Obrtnička škola often have excellent scores at various competitions, including state competitions.

The school is active in various European projects and in the school year 2017/2018 it is successfully implementing its ninth Erasmus + mobility project. This has been recognized in 2015 when the school has been awarded Erasmus + VET Mobility Charter.

Erasmus + contact:

• Ms. Ljiljana Mraz, Erasmus + project coordinator