Europski dan jezika u Obrtničkoj školi Koprivnica

Autor: Dubravka Jakupec, 26. 9. 2023.

U Obrtničkoj školi Koprivnica, 26. rujna, obilježili smo Europski dan jezika. U našoj školi, jezici nisu samo predmeti na rasporedu; oni su mostovi koji povezuju naše učenike s različitim kulturama i pružaju im ključeve za budućnost.

U Obrtničkoj školi Koprivnica, naglasak je stavljen na jezičnu raznolikost. Naši učenici uče engleski i njemački kao svoj prvi strani jezik, dok francuski postaje drugi strani jezik. Uz to, neki od naših učenika fakultativno uče njemački kao drugi strani jezik, posebno oni čija se zanimanja usko vežu uz jezične kompetencije.

Naši učenici se ne zadovoljavaju samo prisustvovanjem učionicama jezika – oni se ističu sjajnim rezultatima na jezičnim natjecanjima. Iz engleskog i njemačkog jezika, ponosno ističemo njihove izvanredne uspjehe.

Ponosno možemo reći da naši učenici nisu ograničeni samo na školske klupe. Sudjelovanjem u različitim Erasmus projektima, oni se upuštaju u europske avanture koje šire njihova horizonta. Obrtnička škola Koprivnica poznata je i priznata upravo zbog takvih inicijativa.

Svjesni smo koliko je važno da naši učenici budu višejezični. Poznavanje stranih jezika ne samo da im olakšava pristup budućim poslovima na domaćem tržištu, već im otvara vrata i na europskoj i svjetskoj razini. "Quot linguas calles, tot homines vales" - koliko jezika znaš, toliko ljudi vrijediš.

Na slikama koje dijelimo, možete vidjeti učenice iz 3e razreda zanimanja slastičar kako uče francuski jezik s profesoricom Miom Godek, te učenike iz 4b razreda zanimanja Tehničar za računalstvo kako usavršavaju svoje jezične vještine uz profesorice Ivu Topolovčan Pazić (engleski jezik) i Blaženku Abramović (njemački jezik). Ovaj poseban dan u našoj školi pomogao i zabilježio je naš pedagog, Tomislav Terstenjak.

S ponosom nastavljamo raditi na promicanju jezične raznolikosti i obogatiti budućnost naših učenika. Europski dan jezika za nas je podsjetnik da je raznolikost jezika bogatstvo koje treba čuvati i njegovati.