Proveden je posebni program Obilježavanje Svjetskoga dana romskoga jezika u Obrtničkoj školi Koprivnica 7. studenoga 2023.

Autor: Danijela Vrtiprah, 7. 11. 2023.

U Obrtničkoj školi Koprivnica 7. studenoga 2023. obilježen je Svjetski dan romskoga jezika

U Obrtničkoj školi Koprivnica 7. studenoga 2023. obilježen je Svjetski dan romskoga jezika. Svjetski dan romskoga jezika promiče romski jezik, kulturu i obrazovanje. Obilježava se svake godine 5. studenoga. Prvo obilježavanje održano je 2009. godine u Zagrebu.  Hrvatski je sabor priznao romski jezik službenim manjinskim jezikom 2012., a  UNESCO je, na današnji dan, 7. studenoga 2015. godine prihvatio inicijativu Republike Hrvatske i 5. studenoga proglasio Svjetskim danom romskog jezika.

U sklopu posebnoga programa organizirane su mnogobrojne aktivnosti: radionica 3D modeliranja i printanja, radionica učenja romskoga jezika, radionica čitanja o romskome i na romskome jeziku, digitalna izložba učeničkih radova te plenarna predavanja koja su održali ugledni znanstvenici dr. sc. Hrvoje Petrić, dr. sc. Neven Hrvatić i mr. sc. Danijela Vrtiprah. Uz dramsko-scenski izričaj učenika Obrtničke škole Koprivnica središnju svečanost posebno je zanimljivom učinilo izlaganje prve romske učiteljice Natalije Sklepić koja je prisutnima približila svoj životni put – od romske obitelji do uspješno završenoga fakultetskog obrazovanja.

Posebnomu programu Obilježavanje Svjetskoga dana romskoga jezika u Obrtničkoj školi Koprivnica koji sufinancira Ministarstvo znanosti i obrazovanja prisustvovali su dožupan Koprivničko-križevačke županije Ratimir Ljubić, predstavnik grada Koprivnice Dario Jembrek, predsjednik udruge Korak po korak Franjo Horvat, ravnatelji osnovnih škola grada Koprivnice, gosti iz Međimurske županije, nastavnici, profesori i učenici Obrtničke škole Koprivnica.