Obilježen Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti

Autor: Dubravka Jakupec, 9. 2. 2024.

U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana žena i djevojaka u znanosti, Obrtnička škola Koprivnica organizirala je inspirativnu radionicu za učenice četverogodišnjih zanimanja.

Na čelu radionice bila je Sara Bednaić, bivša učenica naše škole koja je svojim izvanrednim postignućima i predanim radom postala uzor mnogim mladim djevojkama. Sara, koja je sada uspješna studentica Tehničkog veleučilišta u Zagrebu, svojim primjerom pokazala je da su žene jednako sposobne kao i muškarci te da su njihove uloge u STEM područjima neizmjerno važne.
Radionica je bila prilika za učenice da kroz praktične primjere i interaktivne aktivnosti istraže različite aspekte znanosti i tehnologije te da dobiju uvid u mogućnosti koje im se pružaju u ovim područjima. Sara je dijelila svoje iskustvo, savjete i motivacijske poruke, potičući djevojke da slijede svoje snove i neustrašivo koračaju prema ostvarenju svojih ciljeva.
Ravnatelj g. Zlatko Martić i nastavnici Obrtničke škole Koprivnica istaknuli su važnost podrške i poticanja djevojaka na sudjelovanje u znanstvenim i tehničkim aktivnostima te su izrazili zadovoljstvo što su imali priliku ugostiti Saru i organizirati ovu vrijednu radionicu.
S namjerom ostvarenja ravnopravnosti spolova, a posebno s ciljem prepoznavanja temeljne uloge žena i djevojaka u STEM područjima znanosti, 11. veljače je odlukom Opće skupštine Ujedinjenih naroda proglašen Međunarodnim danom žena i djevojaka u znanosti. Cilj je ovog obilježavanja potaknuti što više žena i djevojaka na uključivanje u znanost, promovirati razvoj karijere u znanosti i povećati svijest o doprinosu žena u znanosti.