Održana je radionica pod nazivom „Videoigre i film“

Autor: Dubravka Jakupec, 29. 2. 2024.

Održana je radionica pod nazivom „Videoigre i film“ u kinu Velebit, u sklopu projekta „Regional synergy for new cinema going experience“, koji je financiran kroz program Collaborate to Innovate, uz podršku udruženja Europa Cinemas.

POU Koprivnica, od kolovoza prošle godine, aktivno provodi navedeni projekt, a jedna od ključnih aktivnosti bila je održavanje predavanja o povezanosti videoigara i filma. Predavanje je održano 28. veljače za učenike Obrtničke škole Koprivnica, koji su sudionici projekta.

Predavanje je održao dr. sc. Ilija Barišić, doktorirao na Poslijediplomskom doktorskom studiju književnosti, izvedbenih umjetnosti, filma i kulture na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, s temom vezanom uz videoigre. Dr. Barišić je autor knjige „Filmska gramatika videoigara“ te predaje kolegij Teorija i praksa videoigara na Veleučilištu VERN. Za svoj rad dobio je nagradu "Ante Peterlić".

Na interaktivnom predavanju, učenici su imali priliku saznati više o videoigrama, njihovoj povezanosti s filmom na četiri razine, adaptaciji filmova i videoigara te su aktivno sudjelovali u prepoznavanju elemenata videoigara u isječcima iz filmova.

U sklopu projekta, planirane su i sljedeće aktivnosti koje će se provoditi, među kojima su projekcije nacionalnih filmova iz partnerskih zemalja (Srbije, Mađarske i Slovenije), koje su odabrali srednjoškolci. Na programu kina Velebit naći će se filmovi poput „3211“, „Indigo kristal“ (Srbija), „Larry“, „Fomo“ (Mađarska), „Kaj pa je Ester?“ i „Gepack“ (Slovenija).

Navedeni projekat je međunarodnog karaktera, a Obrtnička škola Koprivnica je partner u njegovoj realizaciji. Učenici iz 2.b i 4.b smjera tehničar za računalstvo aktivno su sudjelovali u radionicama te su imali priliku steći nova znanja i iskustva iz područja povezanosti videoigara i filma.

Ovakve inicijative potiču interaktivnost među mladima te promiču novi pristup filmskoj umjetnosti, koristeći bogatstvo elemenata iz svijeta videoigara. Sudjelovanje mladih u projektima ovakvog tipa izuzetno je važno za razvoj kreativnosti i kritičkog mišljenja, te ih potiče na aktivno sudjelovanje u kulturnim i obrazovnim aktivnostima