Obilježavanje Svjetskog dana Downovog sindroma: Podrška i integracija

Autor: Dubravka Jakupec, 25. 3. 2024.

Učenici Obrtničke škole Koprivnica su s ponosom obilježili Svjetski dan Downovog sindroma postavljanjem šarenih čarapa, pridružujući se tako globalnoj inicijativi koja ima za cilj podizanje svijesti o ovoj genetskoj varijaciji te promicanje integracije i podrške osobama koje je pogađa.

Downov sindrom, nazvan po engleskom liječniku Johnu Langdonu Downu koji ga je prvi opisao 1866. godine, predstavlja skup karakteristika i znakova uzrokovanih dodatnim kopijama kromosoma 21. Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s ovim sindromom, što ga čini jednim od najčešćih genetskih odstupanja.

Osobe s Downovim sindromom često se suočavaju s izazovima u tjelesnom i mentalnom razvoju, ali isto tako donose nevjerojatnu radost, ljubav i jedinstvenost u svoje okruženje. Oni su topli, vedri, komunikativni, mogu biti izuzetno kreativni te često kopiraju ponašanje svoje sredine. Međutim, za njihov puni potencijal i integraciju u društvo, nužna im je kontinuirana podrška i njega.

Svjetski dan Downovog sindroma, prvi put obilježen 2006. godine u Singapuru, prilika je da se zajedno podigne svijest o potrebama i pravima osoba s ovim sindromom te da se potakne razumijevanje i nastojanje za poboljšanjem njihovog položaja u društvu. Odgovornost za to leži u svima nama, kao i u nadležnim državnim institucijama i organizacijama civilnog društva.

Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape, koje simboliziraju svu raznolikost i jedinstvenost svakog pojedinca, ali i izazove s kojima se osobe s Down sindromom suočavaju, poput nemogućnosti uparivanja čarapa. Nošenjem šarenih čarapa, iskazujemo podršku njihovoj borbi za integraciju i pružamo im poticaj da se osjećaju prihvaćeno i cijenjeno u našem društvu.