SINERGY FOR NEW CINEMA GOING EXPERIENCE

Autor: Dubravka Jakupec, 7. 5. 2024.

-O PROJEKTU UKRATKO-

Obrtnička škola Koprivnica je partner u međunarodnom projektu s Pučkim otvorenim učilištem Koprivnica i partnerima iz Španjolske, Mađarske, Slovenije i Srbije. U inovativnom nastojanju da se uključi mlađa publika, pokrenut je ovaj projekt za uspostavu regionalne kinematografske mreže posvećene promicanju europske kinematografije.

Ova inicijativa nastoji transformirati tradicionalna iskustva odlaska u kino uključivanjem obrazovnih aktivnosti i digitalnih tehnologija kako bi privukla mlade školske dobi.

Projekt je usredotočen na četiri glavna područja: stvaranje regionalne mreže kina, organiziranje obrazovnih programa o snimanju filmova, promicanje europskih filmova kroz projekcije koje su odabrali mladi i usvajanje najboljih praksi uspješnih modela.

Težište projekta je uvođenje filmskih radionica za učenike srednjih škola, kroz koje uče stvarati filmove pomoću mobilnih telefona. Cilj je ne samo educirati već i aktivno uključiti u stvaranje ove umjetnosti.

Projekt uključuje posebne projekcije filmova u četiri partnerske države, prikazujući filmove koje su odabrali učenici i nacionalne produkcije, potičući na taj način dublje poštovanje bogate kinematografske baštine Europe.

U našoj školi su u projekt uključeni učenici 2.b i 2.f  razreda koji su izradili 6 filmova nakon održanih radionica o izradi filmova. Interni koordinator projekta je naš pedagog Tomislav Terstenjak.

Uz navedeno naši učenici će imati priliku uživati u besplatnim kino projekcijama nacionalnih filmova partnerskih država koje su za njih odabrali njihovi vršnjaci iz Španjolske, Mađarske, Slovenije i Srbije.

Projekt traje do 31.svibnja 2024. godine.