Dan Europe

Autor: Ljiljana Mraz, 9. 5. 2024.

Danas, kao i svakog 9. svibnja od 1985. g., obilježava se Dan Europe, a mi u povodu tog dana objavljujemo brošuru koju su izradili naši učenici tijekom priprema za Erasmus+ mobilnosti u Sloveniji. Učenici Saša Crnjaković, Valentin Funtak, Ivano Grubić, Vladimir Hrdelja, Ivan Milak, Petar Premec, Lovro Smičibrada i Tin Stunja uz pomoć školske knjižničarke sastavili su letke o Sloveniji, slovenskom jeziku, Velenju i Mariboru. Pogledajte ih ovdje.

Danom Europe slave se mir i jedinstvo u Europi. Taj datum označava godišnjicu povijesne „Schumanove deklaracije”, njegove ideje o novom obliku političke suradnje u Europi prema kojoj bi rat među europskim narodima bio nezamisliv. Schumanov prijedlog smatra se začetkom današnje Europske unije. (izvor: Službene internetske stranice Europske unije. https://european-union.europa.eu/principles-countries-history/symbols/europe-day_hr (7.5.2024.))