Učenici obilježili Svjetski dan kravate

Autor: Dubravka Jakupec, 19. 10. 2022.

Učenici Obrtničke škole Koprivnica obilježili su Svjetski dan kravate što je vrlo važno za hrvatsku i svjetsku povijest.

Učenici su imali prilike naučiti kako vezati kravatu gdje im je stručni pedagog Tomislav Terstenjak pripremio upute o vezanju. U spomen na ovaj dan, hodnici škole bili su ukrašeni kravatama te učenicima je pušten video kakvih sve vrsta vezanja kravata ima.

Kravata je u početku bila naziv za rubac oko vrata po kojem su bili prepoznatljivi hrvatski vojnici koji su se pod francuskom zastavom borili u Tridesetogodišnjem ratu, a danas je hrvatski dekorativni predmet i hrvatski simbol.

Obilježavamo Svjetski dan kravate u spomen na 18. listopada 2003. godinu kada je oko Arene u Puli izvedena spektakularna umjetnička instalacija tj. najveća kravata na svijetu. Tom kravatom simbolički je povezano antičko i suvremeno doba, a crvenom bojom svijetu je upućena poruka ljubavi i suživota među ljudima i narodima. Kao izvorni hrvatski proizvod kravata se raširila Europom u 17. stoljeću posredstvom hrvatskih vojnika, na kojima je postala prepoznatljiv modni detalj.