Održana prva radionica u sklopu projekta Promocija strukovnih zanimanja u turizmu „Okusima koprive“

Autor: Dubravka Jakupec, 10. 2. 2023.

Dana 09. veljače u specijaliziranim praktikumima Obrtničke škole Koprivnica održana je prva radionica za promociju strukovnih zanimanja u turizmu.

Na radionici je uz mentorice, te nastavnike iz struke sudjelovalo nekoliko učenika iz Obrtničke škole Koprivnica (usmjerenja kuhar, konobar i slastičar) i učenice iz Srednje škole Koprivnica (usmjerenja hotelijersko-turistički tehničar). Radionici su se pridružili i učenici osnovnih škola i to iz Osnovne škole Antun Nemčić Gostovinski Koprivnica,  Osnovne škole Gola i Osnovne škole Andrije Palmovića Rasinja koji su kroz prethodno provedenu anketu iskazali interes za sudjelovanje.

U uvodnom dijelu radionice, učenice Obrtničke škole Koprivnica, Andrea Bilonić i Leticia Stoiljković održale su kratku prezentaciju o koprivi, te na taj način pokazale učenicima koja se sve jela, slastice i napitci mogu napraviti od spomenute biljke.

Učenici osnovnih škola po prvi puta su imali priliku okušati se u izradi i dekoraciji hladnih predjela i smoothia na bazi koprive, a sve to radili su predvođeni nastavnicama iz struke Andrijanom Manojlović, Grozdanom Bohorč i Ksenijom Sedlanić. Učenice Srednje škole Koprivnica popratile su rad učenika i zabilježile najzanimljivije trenutke, dok su učenici Obrtničke škole  pomagali u pripremi i prezentaciji jela.

Osim ove radionice, projektom su planirane još 4 koje će se provesti do kraja svibnja 2023. Svaka radionica nosi pripremu novih jela, na bazi koprive. Cilj radionica je povezivanje srednjoškolskih učenika raznih struka u svrhu jačanja kompetencija te podizanje razine svijesti učenika i nastavnika o važnosti i značaju ugostiteljske i turističke djelatnosti kao jedne od perjanica pokretanja gospodarstva.  Glavni cilj je  motivirati učenike osnovnih škola za upis u neko od strukovnih zanimanja.

Mentorice na projektu, Blaženka Pianec i Andreja Draganić po završetku radionice iskazale su zadovoljstvo i zahvalile svima na uspješno odrađenom poslu, te pozvale sve prisutne da im se pridruže 14. veljače 2023. na promociji slastica od koprive koja će se održati u prostorijama Slatkih delicija gdje su u pripremi brojna iznenađenja za posjetitelje.

Podsjetimo, radi se o projektu odobrenom od strane Ministarstva turizma i sporta, vrijednom 10.617,82 eura. Trajanje projekta: od siječnja 2023. –  svibnja 2023.