Učenici naše škole posjetili Galeriju u Koprivnici

Autor: Dubravka Jakupec, 14. 2. 2023.

Dana 9. veljače 2023. godine 3.h je u pratnji pedagoga Tomislava Terstenjaka i nastavnice Marije Alvađ u sklopu nastave iz predmeta Povijest hrvatske kulturne baštine posjetio Galeriju u Koprivnici.

Prvo su  prisustvovali predavanju „Fašnički običaji u Podravini“. Predavanje je dio programa „Muzej za 5!“ koji se održava kao alternativna nastava u muzejskim prostorima. O fašničkim običajima učenicima je  govorila muzejska etnologinja Vesna Peršić Kovač u prostoru Galerije „Mijo Kovačić“. Poklade i maskiranje spadaju među rijetke običaje u hrvatskoj tradicijskoj kulturi koji ne samo da nisu nestali, već posljednjih nekoliko godina postaju sve popularnijima. Za područje Podravine osobito je karakteristično bilo maskiranje preoblačenjem muškaraca u žene ili obrnuto, te oblačenje odjeće s obrnute strane uz obvezno skrivanje lica. Maske su izrađivane kod kuće, uz korištenje materijala dostupnih u svakom domaćinstvu i prekrajanje starih odjevnih predmeta.

Nakon predavanja, spomenuta etnologinja nas je provela po izložbi „Put čipke“. Tema izložbe je čipka na batiće ili klepkana čipka koja se izrađivala u Međimurju u mjestima Sveta Marija, Donji Mihaljevec i Čukovec te u nekoliko mjesta u okolici Križevaca i Vrbovca.

Autor teksta: Marija Alvađ