I ove godine su učenici i nastavnici naše škole obilježili Svjetski dan osoba s Downovim sindromom

Autor: Dubravka Jakupec, 27. 3. 2023.

Cijeli tjedan od 20. do 24. ožujka su učenici i nastavnici nosili rasparene čarape i informirali se o ovom sindromu.

Rasparene čarape su univerzalni način obilježavanja ovog dana jer osobe s Downovim sindromom ih ne mogu upariti. Downov sindrom je genetski poremećaj uzrokovan prisutnošću cijelog ili dijela trećeg kromosoma na 21. paru, a višak, odnosno kopija se pojavljuje slučajno.
Smatra se jednim od najčešćih genetskih odstupanja, a uzrok Downova sindroma otkrio je genetičar Jerome Lejeune 1959. godine, Downov sindrom kao naziv za skup zajedničkih znakova i karakteristika potječe od engleskog liječnika Johna Langdona Downa koji je još 1866. godine prvi opisao sindrom.
Hvala svima na sudjelovanju a posebno našem timu za dekor a njega čine: Petar Delić, Karlo Jukić, Pavel Šestak, Luka Igrac i Gabriel Vargović.