VRHUNAC REALIZACIJE UČENIČKIH MOBILNOSTI U OBRTNIČKOJ ŠKOLI KOPRIVNICA

Autor: Ana Borko, 29. 3. 2023.

Tijekom drugog polugodišta u sklopu dvaju projekata, 24 učenika iz četiri različita sektora provelo je tri tjedna u inozemstvu, a brojke će još porasti s mobilnostima u travnju. Čak 13 učenika i 4 nastavnika iz raznih partnerskih ustanova odabralo je Koprivnicu kao mjesto za dolazak na mobilnost.

Veljača i ožujak u Obrtničkoj školi Koprivnica uvijek su u znaku Erasmus+ projekata.

U sklopu projekta mobilnosti ERASMUS+ 2021, 12 učenika iz šest trogodišnjih zanimanja (plinoinstalater, vodoinstalater, instalater grijanja i klimatizacije, monter suhe gradnje, ličilac-soboslikar i stolar) obavljali su trotjednu stručnu praksu u Pragu, u partnerskoj ustanovi Akademie Remesel Praha (Stredni skola technicka). Praksu su obavljali od 6. veljače do 24. veljače 2023. godine.

Učenici su izrađivali instalacije od polipropilenskih i bakrenih cijevi te bakrene spojnice, postavljali su grijaća tijela i montirali sanitarnu opremu. Stolari su pomoću stolne kružne pile, ravnalice i debljače izrađivali masivni stolac od jelovine, okvir za ogledalo i ormarić. Učenici zanimanja ličilac-soboslikar imali su zadatak pripremiti mineralnu podlogu za izvedbu dekorativnih obojenja, izvesti dekoraciju imitacije mramora, dekoraciju pomoću šablone i obojiti predmetni uzorak prema zadanoj ton-karti. Učenik zanimanja monter suhe gradnje izrađivao je razne nepravilne i zaobljene zidove od gips-kartonskih ploča – od izrade troškovnika do pripreme za bojanje. Učenici su posjetili i tri tvrtke s područja strojarstva gdje su izvodili vježbu spajanja vodovodnih instalacija, upoznali novitete iz područja grijanja, hlađenja i ventilacije te novitete u području kupaonske i sanitarne opreme. U slobodno vrijeme učenici su posjetili Češke Budejovice i Češki Krumlov.

Od 6. do 24. ožujka, u sklopu projekta Erasmus+ 2022, slastičari i mesari proveli su tri tjedna u IC Piramida Maribor u Sloveniji. Tri su slastičarke izrađivale biskvite i kreme za mnogobrojne torte te ih ukrašavale različitim tehnikama (čokoladna glazura, miror glaze, šećerna glazura, razni sprejevi), a okušale su se i u izradi su suhih kolača i vučenog tijesta. Četvero mesara rasijecalo je i iskoštavalo goveđe polovice, izrađivalo hrenovke, tlaćenicu, ražnjiće i pljeskavice, obrađivalo svježe meso za prodaju, itd. U slobodno vrijeme učenici su imali priliku bolje upoznati Maribor, kao i posjetiti Pohorje, Ljubljanu te vojni muzej.

U isto vrijeme, kuhari i konobari usavršavali su se u Termama Vivat u Moravskim Toplicama. Naša je konobarica usavršila pripremu stolova, izradu koktela i room service te je imala priliku posluživati ogroman broj gostiju. Kuhari su se upoznali s radom velike kuhinje te aktivno sudjelovali u pripremi namirnica, izradi zanimljivih predjela, glavnih jela i deserata. Okušali su se u izradi kako mesnih, tako i ribljih jela. Naučili su kako se uspješno nositi sa stresnim situacijama, s obzirom da je broj gostiju često premašivao brojku od 300 ljudi.

Međutim, ožujak ne znači kraj naših aktivnosti! Odmah nakon Uskrsa, u partnersku školu u Velenju kreće 12 učenika iz područja elektrotehnike i računalstva na trotjednu mobilnost.

Osim što kontinuirano šaljemo svoje učenike i nastavnike na stručna usavršavanja, domaćini smo sve većem broju sudionika. U veljači smo ugostili dvije francuske učenice iz partnerske ustanove MFR Saint Michele Mont Mercure, koje su se usavršavale u Slatkim Delicijama i Hedoni, gdje su svoje bogato slastičarsko znanje dopunile poznatim hrvatskim receptima.

Ne smijemo zaboraviti spomenuti ni da smo ovog mjeseca primili sedmero španjolskih učenika iz partnerske ustanove IES Juan de la Cierva, Vélez-Málaga. Učenici se trenutno usavršavaju na području računalstva, automehanike i elektrike kod lokalnih poslodavaca – STS, Tremski i AC Bedeković.

U drugoj polovici travnja očekujemo četiri njemačka učenika iz Carl-Benz-Schule, Gaggenau koji će se usavršavati na području strojarstva u Podravka d.d., dok nam istovremeno dolaze novi španjolski gosti – šestero nastavnika iz područja strojarstva, elektrotehnike i obnovljivih izvora energije na stručno usavršavanje/job shadowing.