Minuta za čitanje u našoj školi

Autor: Ljiljana Mraz, 23. 10. 2023.

U povodu čitateljskog maratona Minuta za čitanje objavljujemo videozapis čitanja našeg Luke Grmeka, učenika 2. b razreda smjera tehničar za računalstvo. U videozapisu na Facebook stranici Obrtničke škole Luka čita dio romana Aldousa Huxleya Divni novi svijet kojeg je s engleskog preveo Stanislav Vidmar.

Divni novi svijet predviđa oblikovanje društva eugenikom i učenjem u nesvjesnom stanju. Ljudi su sretni, zdravi i tehnološki napredni, društvo je hedonističko, a ostvarivanje sreće je potpomognuto eliminiranjem obitelji, umjetnosti, književnosti, religije i filozofije. No, je li to zaista sreća? Luka i mi vas pozivamo da poslušate dio, a nakon toga…da pročitate sve. :)

Sudjelovanje Obrtničke škole u čitateljskom maratonu Minuta za čitanje u organizaciji Hrvatskog čitateljskog društva 23. listopada 2023. g. jedan je mali dio programa koji se održavaju u sklopu Mjeseca hrvatske knjige. Ovogodišnje izdanje Mjeseca hrvatske knjige održava se pod nazivom Književnost bez granica!, a posvećeno je književnim prevoditeljicama i prevoditeljima. Od 15. listopada do 15. studenog pod sloganom Nek' ti riječ ne bude strana(c)… u cijeloj Hrvatskoj održat će se gotovo 2000 različitih programa s pitanjem tko su oni koji omogućuju „književni Schengen“.

U Obrtničkoj školi ovu ćemo temu pokriti i satom razrednika u školskoj knjižnici gdje će učenici učiti o prevoditeljima, ali i lektorima, urednicima, recenzentima i ostalima koji rade na knjizi prije nego ona ugleda svjetlo dana.

Ljiljana Mraz, stručna suradnica knjižničarka