Učenici u stručnom posjetu Končaru

Autor: Melita Golubić, 20. 4. 2012.

Krajem ožujka ove godine učenici 3. a-1 i 3. a-2 razreda Obrtničke škole Koprivnica pod vodstvom svojih profesora strukovnih predmeta Nikole Valentića, Kristijana Soline i Mihaela Lovrenčića posjetili su tvrtku Končar – Generatori i motori (GIM), jednu od većih tvrtki koje djeluju unutar Končar – Elektroindustrije koja se bavi proizvodnjom rotacijskih električnih strojeva.

Učenici su razgledali proizvodne prostore ove tvrtke te su obišli sve faze proizvodnje, od ulazne kontrole materijala do pripreme i montaže pojedinih komponenata u završni proizvod, vidjeli su razne postupke u proizvodnji (npr. rezanje raznih materijala i komponenata, obrada glodanjem, termička obrada, formiranje namota od bakrenih vodiča, postupak nanošenja izolacije i pečenja namota i dr.) i pojedine dijelove ispitnih funkcija.

Najdojmljiviji su im ipak bili već sastavljeni dijelovi pojedinih generatora (velike osovine, rotori, polovi i statori) te nekoliko gotovih hidrogeneratora, od kojih je trenutno najveći generator za Hidroelektranu Zakučac čija težina iznosi nešto više od 500 tona. Učenici su imali prilike pogledati i dijelove generatora za vjetroagregate koje Končar upravo postavlja u vjetroparku iznad Splita te sinkrone i asinkrone motore, od kojih su najzanimljiviji motori za nove Končareve tramvaje i prigradske vlakove.