Galovićeva jesen u Obrtničkoj školi

Autor: Ljiljana Mraz, 27. 10. 2014.

Učenici Obrtničke škole u suradnji s Knjižnicom i čitaonicom Fran Galović Koprivnica dana 23. i 24. listopada 2014. g. sudjelovali su u obilježavanju 21. Galovićeve jeseni. U četvrtak 23. listopada 2014. g. učenici Obrtničke škole Koprivnica čitali su u Dječjem vrtiću Tratinčica povodom akcije Koprivnica čita o ljubavi te posjetili kino Velebit gdje je prikazan film o Franu Galoviću Razgovor sa sjenama. U petak se u prostorijama školske knjižnice održao književni susret u kojem su učenici Obrtničke i Srednje škole Koprivnica upoznali autore Alena Meškovića i Tomislava Šovagovića.

U četvrtak 23. 10. 2014. g. učenici Obrtničke škole Koprivnica čitali su u Dječjem vrtiću Tratinčica povodom akcije Koprivnica čita o ljubavi. Učenici su se s veseljem prisjetili priča koje su voljeli kao klinci ili naučili nove i marljivo se pripremili kako bi te priče djeci što zanimljivije dočarali. Učenici 2. b razreda (tehničari za računalstvo) Igor Cepetić, Tomislav Glavica, Sara Martinović, Uršula Ema Saboliček i Kristian Savka čitali su skupini Štrumpfovi  priču Pogodi koliko te volim koja govori o roditeljskoj ljubavi.

Učenici 3. a razreda (elektrotehničari) Ivan Duga, Zoran Galović i Dominik Sokač čitali su skupini Cvrčak priču Zamka za vile uz koju su razgovarali o  ljubavi prema divljim bićima, prirodi, životinjama.

Učenice 4. b razreda Viktorija Lovrić, Nataša Petrović i Matea Vresk (tehničar za računalstvo) skupini Cvjetići čitale su priču Dama i skitnica te ih pitale o zaljubljenosti, ljubavi prema obitelji, prijateljima, životinjama, hrani i mnogočemu drugom.

Nakon čitanja djeca su s učenicima crtala događaje iz priča i s njima se igrala. Učenici Obrtničke škole će nakon povratka napraviti plakate s fotografijama i crtežima s ovog susreta te ugostiti djecu u svojoj školi gdje će im pokazati gdje i kako oni provode školske dane. Još se mnogo naših učenika javilo za sudjelovanje u ovoj akciji pa je dogovoreno da će oni postati redovni čitatelji u Dječjem vrtiću Tratinčica. Ova je akcija izrazito korisna jer zahtijeva i unapređuje mnoge vještine, a osim toga je izrazito zabavna - nema boljeg recepta za učenje!

U četvrtak je oko 60 učenika naše škole posjetilo kino Velebit gdje je prikazan film o Franu Galoviću -  Razgovor sa sjenama. Ovaj dokumentarno-igrani film u režiji Dubravka Jelačića Bužimskog sastoji se od dva dijela. Prvi dio predstavlja razgovor između Dubravka Jelačića Bužimskog i Frana Galovića, kojega glumi Franjo Kuhar. Drugi dio filma televizijska je drama Marica iz 1989. redatelja Želimira Mesarića, nastala prema istoimenoj Galovićevoj pripovijetci koja govori o nesretnoj ljubavi Marice i Jerka.

U petak 24. 10. 2014. g. u prostorijama školske knjižnice održao se književni susret namijenjen učenicima Obrtničke i Srednje škole. Petnaest učenika svake škole ovom je prilikom upoznalo autore Alena Meškovića i Tomislava Šovagovića. Voditelj susreta Petar Lukačić (iz Gradske knjižnice „Fran Galović“ Koprivnica) predstavio je autore i pitao ih o njihovom stvaralaštvu i djelima. Učenici su se nadovezali svojim pitanjima i saznali više o načinu stvaranja knjiga, književnim uzorima naših gostiju (i važnosti književnih klasika!), inspiraciji i nedostatku iste, razlikama između Slavonije i Dalmacije te Danske i Bosne/Hrvatske. Učenicima su se svidjeli i kratki ulomci djela koje je svaki autor pročitao te su izrazili želju za više takvih susreta.